Do nedavno su različite škole i ustanove rangirale nivoe znanja po različitim kriterijumima i isto tako ih različito imenovala (Početni 1, 2, 3; srednji 1... i slično), zbog čega je Savet Evrope ustanovio CEFR (ili CEF = Common European Framework of Reference = "Zajednički evropski referentni okvir za jezike", i to baš u periodu od 1989. do 1996. godine.
Ono što je najbitnije je da su se ispiti takođe uskladili sa CEF-om, tako da se za određena radna mesta, studije, stipendije i slično, tačno traži određeni nivo znanja, od A1, kao najnižeg nivoa do C2, kao najvišeg nivoa:
- A1 (pravi početnici )
- A2 (početni do niže srednjeg )
- B1 (niži srednji )
- B2 (srednji ka višem srednjem )
- C1 (viši srednji do naprednog nivoa)
- C2 (vladanje jezikom kao maternjim)
- Young Learners English (YLE )Starters
- YLE Movers
- YLE Flyers
dok stariji učenici i odrasli mogu da izlaze na međunarodno priznate ispite već od A2 nivoa, kao što su:
- KET (A2)
- PET (B1)
- FCE (B2)
- CAE (C1)
- CPE (C2)
Slobodno kliknite na ovaj link da vidite ispite koje organizuje Britanski Savet i koje toplo preporučujem svima koji uče engleski. Sve svoje đake spremam za ove ispite, jer se puno više nauči i postigne, nego kada se jezik uči bez nekog cilja. Motivacija je takođe na puno višem nivou, kao i psihološka spremnost za polaganje ovih ispita.
Na sajtu Britanskog Saveta ćete takođe videti da ima i specijalizovanih ispita, kao što su :
- IELTS (opšti format za iseljenje u Kanadu ili Australiju i Novi Zeland, od najnižeg do najvišeg nivoa, dok akademski format istog ispita traži kao dokaz znanja engleskog na fakultetima širom Evrope, Kanade, Australije i Novog Zelanda, a sve više i u USA)
- BEC (poslovni engleski - možete već na nižem srednjem da počnete da se spremate za Preliminary (B1), srednji nivo, i ako završavate fakultet ili počinjete da radite, OBAVEZNO izađite na ovaj ispite, jer ćete naučiti toliko korisnih i neophodnih stvari za poslovnu komunikaciju !)
- ILEC (ispit za pravnike)
- ICFE (ispit za ekonomiste i sve koji se bave finansijama i računovodstvom)
Ako slučajno želite da dobijete stipendiju u Americi ili nameravate da tamo studirate, obavezno pogledajte linkove ka sajtovima gde možete da polažete:
Na samom kraju bih želela da se zahvalim gospodinu Stanku koji mi je danas postavio ovo veoma bitno pitanje ! Nadam se da će ovaj kratki odgovor svima biti od koristi !
No comments:
Post a Comment